Leírás
Weather-proof (IP65) spotlight with 12 x 9 W LED and 7in1 SCL RGB/CW/WW/A/UV color mixing
The IP Par series from Eurolite includes weatherproof fixtures in various sizes and with different color mixing options. The IP Par 12x9W SCL is a bigger fixture with good quality.Its housing is rated IP65, meaning it can withstand heavy rain. Its special feature is the color mixing, which is based on seven colors: red, green, blue, cool white, warm white, amber, and UV.This allows it not only to produce colored light, but also very good orange tones, as well as good warm white light through the combination of the two white tones and amber. In addition, blacklight effects are possible. The LEDs used offer a high level of efficiency.The double bracket allows for floor use, suspended mounting, or stand mounting. Power is supplied via weatherproof T-Con connectors, and power can also be looped through to additional fixtures. For DMX control, 3-pin weatherproof XLR connectors are provided.
- 12 LEDs 9 W COB (chip-on-board) 7in1 SCL RGB/CW/WW/A/UV (homogenous color mix)
- Color blend stepless; color change adjustable; color fade adjustable; Dimmer electronic
- Strobe effect
- Direct color selection for 28 preset colors
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via DMX; IR remote control; stand-alone
- Fixtures available for LED PC-Control 512; EASY SHOW 1; Light Captain; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3
- Flicker-free
- With a beam angle of 15°
- With double bracket
- LCD display
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- Suitable for outdoor use IP65
- With pressure compensation membrane
- For application areas such as: Architecture; stage; clubs/dancing school; wedding/gala/events; theater; rental; video and photography
- Silent operation
- Application possibility: Standing; suspended; on stand
Scope of delivery
- 1 x device
- 1 x power cord
- 1 x remote control
- 1 x battery
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 75 W |
| IP classification | IP65 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via IP T-Con (M) mounting version power supply cord with safety plug |
| Power output | IP T-Con (F) mounting version |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 12 x 9 W COB (chip-on-board) 7in1 SCL RGB/CW/WW/A/UV (homogenous color mix) |
| Flash rate | 0 - 20 Hz |
| DMX channels | 3; 5; 7; 9; 13 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version IP |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version IP |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | DMX; IR remote control; stand-alone |
| Fixtures available for | LED PC-Control 512; EASY SHOW 1; Light Captain; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3 |
| Projection | Flicker-free |
| Beam angle (1/2 peak) | 15° |
| Beam angle (1/10 peak) | 29° |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Double bracket |
| Display type | LCD display |
| Material | Aluminum casting |
| Dimensions | Width:28.5 cm |
| Depth | 15.3 cm |
| Height | 31.35 cm |
| Weight | 5.20 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Photobiological safety | Risk Group 0 |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes | 3 x Ø11mm |
| Material | Metal, 2.5 mm |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 1.0 mm² H05RN-F |
| Cable length | Approx. 1.2 m |
| Remote control | |
| Battery | 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |