Leírás
DMX lighting effect with RGBWAP derby, white strobe LEDs, and IR remote control
The LED D-30 Beam Effect by Eurolite comes equipped with six 3-watt LEDs in the colors red, green, blue, amber and pink as well as 36 cold white SMD LEDs creating dynamic strobe and derby effects. The LED D-30 works with 3 preset programs. In the automatic mode, the preset light programs are played fully automatically without any further adjustments on your part. Alternatively, you can choose the sound-controlled mode via the built-in microphone with adjustable sensitivity. In this mode, the multi-color beams change direction with each bass beat.You can also operate multiple devices in sync using the master/slave mode. Apart from the preset programs, the LED D-30 can also be controlled via 4 or 13 DMX channels. For the addressing and settings you can either use the 4-digit LED display and operating buttons on the rear of the device or the supplied IR remote control.
- Precision lenses fill the room with countless rotating beams
- 36 LEDs SMD 5050 cold white (CW)
- 6 LEDs 3 W high-power 6in1 HCL RGBWAP
- Dimmer electronic; Rotation speed stepless
- Multi beam effect; strobe effect
- 3 integrated show programs
- Direct color selection for 15 preset colors
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via stand-alone; DMX; sound to light via microphone; IR remote control
- Fixtures available for Light´J; LED PC-Control 512; Light Captain; Colorchief
- With a beam angle of 120°
- With mounting bracket
- Monochrome 4 digit 7-segment LED display
- For application areas such as: Clubs/dancing school; party room; mobile djs / entertainer; decoration
- Application possibility: Suspended; on stand
Scope of delivery
- 1 x light effect
- 1 x power cord
- 1 x remote control
- 1 x battery
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 36 W |
| IP classification | IP20 |
| Power connection | Mains input via IEC connector (M) mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 36 x SMD 5050 cold white (CW) |
| 6 x 3 W high-power 6in1 HCL RGBWAP | |
| DMX channels | 4; 13 |
| DMX input | 1 x 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 1 x 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | Stand-alone; DMX; sound to light via microphone; IR remote control |
| Fixtures available for | Light´J; LED PC-Control 512; Light Captain; Colorchief |
| Beam angle (1/2 peak) | 120° |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Mounting bracket |
| Display type | Monochrome 4 digit 7-segment LED display |
| Material | Metal |
| Dimensions | Width:28.0 cm |
| Depth | 29.0 cm |
| Height | 19.0 cm |
| Weight | 2.40 kg |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 0.75 mm² H05VV-F |
| Cable length | 1.2 m |
| Color | Black |
| Remote control | |
| Battery | 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |