Leírás
Extremely bright Derby with 5 x 10 W LED in R,G,B,A,W
The LED D-2000 Beam Effect by Eurolite comes equipped with 5 high-performance 10-watt LEDs in the colors red, green, blue, amber and white creating dynamic strobe and derby effects. The LED D-2000 works with 3 preset programs. In the automatic mode, the preset light programs are played fully automatically without any further adjustments on your part. Alternatively, you can choose the sound-controlled mode via the built-in microphone with adjustable sensitivity. You can also operate multiple devices in sync using the master/slave mode. Apart from the preset programs, the LED D-2000 can also be controlled via 5 or 9 DMX channels. For the addressing and settings (such as the color selection for 15 mixed colors, color changes, fade effects or dimmer effects) you can either use the 4-digit LED display and operating buttons on the rear of the device or the supplied IR remote control. What is more, the LED D-2000 is compatible with QuickDMX, the wireless DMX system by Eurolite. A phantom-powered USB port for a wireless transmission of the DMX signal through a QuickDMX receiver can be found on the rear of the device.
- Precision lenses fill the room with countless rotating beams
- 5 LEDs 10 W high-power R/G/B/W/A
- Color change adjustable; color fade adjustable; Dimmer electronic; Rotation speed stepless
- Strobe effect
- 3 integrated show programs
- Direct color selection for 15 preset colors
- The device is cooled by cooling fan
- Control via stand-alone; DMX; QuickDMX via USB (optional); sound to light via microphone; IR remote control; master/slave function; W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional)
- Fixtures available for Light´J; LED PC-Control 512; EASY SHOW 1; Light Captain; EASY SHOW 2; Colorchief
- Flicker-free
- With a beam angle of 70°
- With mounting bracket
- 4 digit 7-segment LED display
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Clubs/dancing school; party room; mobile djs / entertainer
- Application possibility: Suspended; on stand
Scope of delivery
- 1 x light effect
- 1 x power cord
- 1 x remote control
- 1 x battery
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 60 W |
| IP classification | IP20 |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 5 x 10 W high-power R/G/B/W/A |
| Flash rate | 0.3 - 22 Hz |
| DMX channels | 5; 9 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | 1 x cooling fan |
| Control | Stand-alone; DMX; QuickDMX via USB (optional); sound to light via microphone; IR remote control; master/slave function; W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional) |
| Fixtures available for | Light´J; LED PC-Control 512; EASY SHOW 1; Light Captain; EASY SHOW 2; Colorchief |
| Projection | Flicker-free |
| PWM frequency | 2900 Hz |
| Beam angle (1/2 peak) | 70° |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Mounting bracket |
| Display type | 4 digit 7-segment LED display |
| Material | Metal, 1 mm |
| Dimensions | Length:29.0 cm |
| Width | 28.5 cm |
| Height | 20.0 cm |
| Weight | 2.70 kg |
| Noise classification | Class 3 (clearly perceptible sounds) |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes | 1 x Ø11mm |
| Material | Metal, 2 mm |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 0.75 mm² H05VV-F |
| Cable length | Approx. 1.2 m |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |