Leírás
4 battery-powered spotlights incl. soft bag, DMX controller incl. flightcase and wireless DMX system
EUROLITE AKKU PAR 6 QCL
Battery-powered LED spotlight with RGBW color mixing, incl. IR remote control
- Cordless, flexible and versatile
- Battery operation up to 12h depending on program used
- Integrated automatic charging of the battery and status indicator
- 6 LEDs 4 W SMD 9080 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix)
- Color blend stepless; color change adjustable; color fade adjustable; Dimmer electronic; Dimmer speed (step response) adjustable
- Strobe effect
- Direct color selection for 25 preset colors
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via DMX; stand-alone; sound to light via microphone; master/slave function; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional); IR remote control
- Fixtures available for Light´J; LED PC-Control 512; LED EASY OPERATOR 4x4; LED EASY OPERATOR 4x6; LED EASY OPERATOR DELUXE; Light Captain; Colorchief
- Flicker-free
- With a beam angle of 18°
- With double bracket
- 4 digit 7-segment LED display
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Stage; clubs/dancing school; decoration; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; party room; restaurants, bars and hotels
- Silent operation
- Application possibility: Standing; suspended; on stand
EUROLITE QuickDMX USB Wireless Transmitter/Receiver
Wireless miniature DMX transceiver 2.4 GHz, phantom powered
- User-friendly USB plug with swivel antenna
- Wireless DMX eliminates extensive cabling between DMX controller and the DMX-controlled units in lighting installations
- Due to GFSK modulation with 78 channels, interference-free operation also alongside other QuickDMX transceiver and wireless devices in the 2.4 GHz band (e.g. Wi-Fi and Bluetooth)
- LED indication for functions
- Transceiver, to be used as transmitter or receiver
- Requires 5 V phantom power for operation
- Can receive and process up to 512 DMX channels
- Can transmit up to 512 DMX channels
- Control via DMX; QuickDMX; plug and play
- Operating range up to 400m with line-of-sight
- Up to 6 transmitters can be operated in parallel without interference
EUROLITE QuickDMX Wireless Transmitter/Receiver
Wireless DMX system 2.4 GHz
- Auto-switching transceiver
- Wireless DMX eliminates extensive cabling between DMX controller and the DMX-controlled units in lighting installations
- Due to GFSK modulation with 78 channels, interference-free operation also alongside other QuickDMX transceiver and wireless devices in the 2.4 GHz band (e.g. Wi-Fi and Bluetooth)
- 1 to 512 QuickDMX receivers can be controlled by each transmitter
- LED indication for functions
- Can receive and process up to 512 DMX channels
- Can transmit up to 512 DMX channels
- Control via DMX; QuickDMX; plug and play
- Operating range up to 400m
- Up to 6 transmitters can be operated in parallel without interference
EUROLITE SB-4 Soft Bag L
Black soft bag for up to 4 devices, 320 x 320 x 200 mm
- Practical transport bag offers enough space for several lighting effects and accessories
- With dividers
- With 2 Outside pockets
- With 4 device compartments
- High-quality workmanship with nylon , black, water repellent
- Interior with foam padding
cover with foam padding - 2 carrying straps
EUROLITE DMX LED Color Chief Controller
DMX lighting desk with innovative control concept for LED spotlights
- Easy control of LED spotlights with up to 6 colors, light bars as well as simple lighting effects
- For 8 devices or device groups, each with up to 4 segments
- Quick and easy programming
- Additional fixtures can be configured manually
- 8 color effects directly selectable
- 3 additional channels available per fixture (e.g. for rotations)
- Color wheel selection and simulation
- 24 memory spaces for scenes and chases
- Several chases and scenes can be run simultaneously
- USB port for storing program data
- Sound control via audio signal or TAP button
- Master dimming, fade time and run time easily adjustable
- Can transmit up to 240 DMX channels
- (19") 48.3 cm rack installation 3 U
- Programmable 24 scenes/chases distributed over 1 page/s
- Control via DMX; sound to light via RCA (F) mounting version; sound to light via microphone
- Firmware can be updated
- Desktop console housing
- For application areas such as: Clubs/dancing school; party room; Trade fair and shop fitting; mobile djs / entertainer; restaurants, bars and hotels
- Silent operation
ROADINGER Mixer Case Pro MCA-19, black, 4U
Rack case
- Upward tilted profile rails for top-operated units
- 4 U
- High-quality workmanship with plywood multi-layer glued 7 mm, black, laminated
- Interior with foam padding
- Removable cover
- Aluminum profile frames 30mm with rounded edges
- Rugged carrying handle
- 2 high-quality butterfly locks with shut-off function
- Rubber feet
- With profile rails suitable for 19" units
- For further information about this product, please refer to the Data Sheet under "Downloads"
Scope of delivery
4 x EUROLITE AKKU PAR 6 QCL
- 1 x spotlight
- 1 x power cord
- 1 x XLR cable
- 1 x remote control
- 1 x battery
- 1 x user manual
4 x EUROLITE QuickDMX USB Wireless Transmitter/Receiver
- 1 x device
- 1 x user manual
- 1 x declaration of conformity
1 x EUROLITE QuickDMX Wireless Transmitter/Receiver
- 1 x device
- 1 x user manual
- 1 x external mains adapter
- 1 x USB cable
- 1 x antenna
- 1 x declaration of conformity
1 x EUROLITE SB-4 Soft Bag L
- 1 x bag
1 x EUROLITE DMX LED Color Chief Controller
- 1 x controller
- 1 x user manual
- 1 x external mains adapter
Paraméterek
| Weight | 18.69 kg |
| EUROLITE AKKU PAR 6 QCL | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Battery/battery pack |
| Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug (provided) | |
| Power output | 1 x P-Con (gray), mounting version |
| Battery pack type | 1 x lithium ion 14.8 V, 4400 mAh, 65.12 Wh |
| Battery pack | Battery operation up to 12h depending on program used |
| Recharging time 3.5h | |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 6 x 4 W SMD 9080 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix) |
| Flash rate | 1.5 - 50 Hz |
| DMX channels | 6; 11 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | DMX; stand-alone; sound to light via microphone; master/slave function; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional); IR remote control |
| Fixtures available for | Light´J; LED PC-Control 512; LED EASY OPERATOR 4x4; LED EASY OPERATOR 4x6; LED EASY OPERATOR DELUXE; Light Captain; Colorchief |
| Projection | Flicker-free |
| PWM frequency | 23400 Hz |
| Beam angle (1/2 peak) | 18° |
| Beam angle (1/10 peak) | 36° |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Double bracket |
| Display type | 4 digit 7-segment LED display |
| Dimensions | Width:17.7 cm |
| Depth | 14.3 cm |
| Height | 21.1 cm |
| Weight | 2.52 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 1.0 mm² H05VV-F |
| Cable length | Approx. 1.2 m |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes | 1 x Ø11mm |
| Material | Metal, 1.5 mm |
| XLR cable | |
| Cable length | Approx. 2 m |
| Color | Black |
| Remote control | |
| Battery | 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
| EUROLITE QuickDMX USB Wireless Transmitter/Receiver | |
| Power supply | 5V DC |
| IP classification | IP20 |
| Power connection | Mains input via USB A (M) connectable version |
| DMX channels | Input 512 |
| Output 512 | |
| DMX output | 1 x USB, type A |
| Control | DMX; QuickDMX; plug and play |
| Range | Range up to 400m with line-of-sight |
| Carrier frequency | 2.4 GHz |
| Parallel mode | Max. 6 transmitter |
| RF power output | 19 dBm |
| Modulation | GFSK |
| Color | Black |
| Dimensions | Width:8.6 cm |
| Depth | 4 cm |
| Height | 1.1 cm |
| Weight | 0.01 kg |
| EUROLITE QuickDMX Wireless Transmitter/Receiver | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| 5V DC 500 mA | |
| IP classification | IP20 |
| Power connection | Mains input via USB C (W) mounting version power supply cord for USB A mains connection (provided) |
| DMX channels | Input 512 |
| Output 512 | |
| DMX input | 1 x 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 1 x 3-pin XLR (F) mounting version |
| Control | DMX; QuickDMX; plug and play |
| Range | Range up to 400m |
| Carrier frequency | 2.4 GHz |
| Parallel mode | Max. 6 transmitter |
| RF power output | 19 dBm |
| Modulation | GFSK |
| Color | Black |
| Dimensions | Width:21.2 cm |
| Depth | 10 cm |
| Height | 7.5 cm |
| Weight | 0.29 kg |
| EUROLITE SB-4 Soft Bag L | |
| Maximum load | 25 kg |
| Carrying strap | 2 pc/pcs |
| Material | Nylon |
| Color | Black, water repellent |
| Compartment dimensions | 15 cm x 15 cm x 20 cm |
| Inside dimensions | 31 cm x 34 cm x 20 cm |
| Dimensions | Width:32 cm |
| Depth | 41 cm |
| Height | 20 cm |
| Weight | 0.52 kg |
| EUROLITE DMX LED Color Chief Controller | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| 9V DC 800 mA | |
| Power consumption | 7.2 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class III |
| Power connection | Mains input via coaxial power connector (M) mounting version power supply cord with AC adapter (provided) |
| Programs | Programmable 24 scenes/chases distributed over 1 page/s |
| DMX channels | Output 240 |
| DMX output | 1 x 3-pin XLR (F) mounting version |
| Control | DMX; sound to light via RCA (F) mounting version; sound to light via microphone |
| Housing color | Black |
| Available storage media | USB devices (FAT 32) |
| USB port | Type A |
| Color | Black |
| PC connect | , firmware can be updated |
| Housing design | (19") 48.3 cm rack installation 3 U |
| Desktop console housing | |
| Dimensions | Width:48.3 cm |
| Depth | 13.35 cm |
| Height | 8.5 cm |
| Weight | 2.25 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| ROADINGER Mixer Case Pro MCA-19, black, 4U | |
| Maximum load | 25 kg |
| Removable covers | 1 pc/pcs |
| Aluminum profile frames | 30 mm |
| Carrying handle | 1 pc/pcs |
| Lock | Butterfly lock:2 pc/pcs with shut-off function |
| Transport aid | Rubber feet |
| Material | Plywood multi-layer glued, 7 mm |
| Color | Black, laminated; dark brown, laminated |
| Inside dimensions | 44.6 cm x 23.8 cm x 10.5 cm |
| Front panel width | 19" |
| Mounting height | Approx. 18 cm (4 U) |
| Mounting depth | 105 mm |
| Housing design | 4 U |
| Dimensions | Width:54 cm |
| Depth | 27 cm |
| Height | 23.5 cm |
| Weight | 5.50 kg |